Jak wystylizować brodę

Stylizowanie brody nie powinno być uznawanie za fanaberię. W dzisiejszych czasach należy przywiązywać taką samą wagę do zarostu, jak i do fryzury na głowie. W tym artykule zastanowimy się, czemu ma służyć stylizowanie zarostu oraz jak stylizować brodę samodzielnie. Czytajcie, brodacze! szczotka do brody Rockwell

Jak wystylizować brodę?

Broda, jeśli ma być ładna i modna, musi być wystylizowana. To znaczy, że powinna być schludna i zadbana, a to już wymaga regularnej pielęgnacji. Samo zapuszczenie zarostu nie uczyni nas bowiem modnymi. O brodę i jej formę należy dbać z taką samą uwagą, co o włosy na głowie. Skoro odwiedzamy regularnie salon fryzjerski, warto również regularnie dbać o wygląd brody. Może niekoniecznie w salonie barberskim, bo stylizacji brody możemy się nauczyć, ale na pewno często. To naprawdę nie jest trudne. Wystarczy nabyć odpowiednią wiedzę. Zatem, jak wystylizować brodę, by była modna?

Stylizacja brody – po co?

Broda powinna być tak samo traktowana jak włosy na głowie. Tak samo jak fryzura jest bowiem widoczna przy pierwszym spojrzeniu i stanowi wizytówkę mężczyzny. Stylizacja brody to nic innego jak regularna jej pielęgnacja, której zadaniem jest podtrzymanie atrakcyjnego wyglądu zarostu. Stylowa broda dodaje atrakcyjności naszej twarzy. Musimy jednak pamiętać, że forma, jaką chcemy nadać naszemu zarostowi, musi współgrać z fryzurą, kształtem twarzy, a nawet ze stylem ubioru. grzebień do stylizacji brody

Jaka jest wystylizowana broda?

Wystylizowana broda jest piękna i zdrowa. Co to znaczy? Że jej włoski są miękkie i lekko połyskują, nie są odbarwione, a cały zarost ma zwartą formę i nie zarasta miejsc typu szyja czy policzki. W stylizacji brody wymagana jest cierpliwość oraz dokładność. Trzeba się liczyć z tym, że zarost rośnie szybciej niż włosy na głowie, a to wiąże się z codzienną potrzebą utrzymania brody w ładnej formie.

Wystylizowana broda wymaga podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czyszczenie brody, natłuszczanie, odżywianie i formowanie poprzez regularne podcinanie, podgalanie i utrwalanie. Przyjrzymy się tym poszczególnym etapom pielęgnacji:

  • Czyszczenie brody – by zarost wyglądał zdrowo i schludnie, a na skórze pod zarostem nie tworzyły się żadne skórne problemy, musimy pamiętać o dokładnym, codziennym myciu . Nie wystarczy sama woda. Zarost myjemy specjalnym szamponem dostosowanym do tego rodzaju włosków, a następnie dokładnie spłukujemy. Czyszczenie brody na sucho polega na wyczesywaniu szczotką do brody. Ten zabieg też warto wykonywać codziennie.
  • Natłuszczanie i zmiękczanie – twardy zarost jest przede wszystkim mało komfortowy dla jego właściciela. Włoski potrafią zawijać się i wrastać w skórę, tworząc na niej różne niedoskonałości. Broda musi mieć zapewnione odpowiednie nawilżenie, wówczas włoski będą miękkie i elastycznie, a więc nie będą podrażniać skóry. Do tego zabiegu używamy np. kremów i olejków do brody, które nie tylko zmiękczają zarost, ale również nadają mu ładny zapach.
  • Odżywianie brody – ten zabieg warto stosować przede wszystkim na zarost, który ma złą kondycję – jest kruchy, suchy, włoski są odbarwione i twarde, a skóra pod zarostem przesuszona. W takiej chwili warto sięgnąć po kosmetyk typu odżywka do brody, który zawiera najlepsze składniki odżywcze (w tym witaminy) odpowiadające za regenerację włosków i skóry.
  • Podcinanie i podgalanie – nie da się uniknąć tego zabiegu i na pewno trzeba go powtarzać co najmniej raz na tydzień lub dwa, w zależności od tempa wzrostu brody. Każdy dłuższy zarost wymaga podcięcia, by nie tracił swojej zwartej formy. Musimy również dbać o regularne usuwanie włosków z miejsc, których nie powinna zarastać broda np. policzków czy szyi. Do tego zabiegu wystarczy nam maszynka do golenia oraz trymer do brody, a jeśli potrafimy operować nożyczkami – można posłużyć się tutaj profesjonalnymi nożyczkami do zarostu. Przyda się nam również dobry grzebień do brody.
  • Ostatnim etapem dbałości o stylizację zarostu jest formowanie brody i utrwalanie jej kształtu. Do tego służą nam kosmetyki utrwalające i stylizujące. W przypadku zarostu może to być np. specjalny wosk do brody.

Pielęgnacja brody a zdrowie skóry wosk do stylizacji brody

Wystylizowana broda dodaje uroku mężczyźnie. Brak pielęgnacji sprawia, że broda nie zdobi, a szpeci męską twarz. Na dodatek stylizacja brody to również inwestycja w zdrowie skóry, bo zadbany zarost zapewnia również dobrą kondycję skórze. Dobrze wiedzieć, że dbając o niego inwestujemy również w kondycję skóry twarzy i w ten sposób ją chronimy.

Jak wystylizować brodę?

Stylizowanie brody wymaga regularnej pielęgnacji przy pomocy takich kosmetyków jak: szampon, odżywka, olejek czy wosk. Najważniejsze jest jednak nadanie zarostowi odpowiedniej formy, dostosowanej do kształtu twarzy i fryzury. Wyróżniamy różne typy stylizacji brody, czy innymi słowy – różne rodzaje cięć zarostu. Najpopularniejsze to:

  • ściernisko, czyli krótki, kilkudniowy zarost, ale o wyraźnie zarysowanej linii. Najważniejsze w tej stylizacji jest usuwanie zarostu z polików i szyi i nadanie wyraźnej granicy włoskom. Ta zarysowana granica musi być symetryczna, identyczna po obydwu stronach twarzy.
  • krótka broda wokół ust, czyli broda bez bokobrodów. W tej stylizacji istotne jest zarysowanie konturów brody (symetryczne względem twarzy) i regularne podcinanie włosków, by nie osiągnęły zbyt dużej długości.
  • kozia bródka, czyli broda zlokalizowana na podbródku – może mieć dowolną długość. Kozia bródka wymaga wytyczenia granicy wzrostu, zarost nie może rozchodzić się na boki. Sama długość koziej bródki też musi być podcinana.
  • macho, czyli krótka broda, dobrze wytrymowana razem z bokami, wymaga regularnego podcinania i podgalania. Tu bardzo ważne jest dokładne zarysowanie granicy zarostu. Zgodnie z panującymi trendami najlepiej zrobi to barber.
  • tzw. Balbo, czyli broda plus wąsy, ale z wolną przestrzenią między nimi (brak bokobrodów). W tej stylizacji bardzo ważny jest wygląd wąsów, które muszą być odpowiednio podcięte i uformowane np. przy pomocy wosku do wąsów.
  • broda kotwica, czyli broda na podbródku w kształcie kotwicy. Uzyskanie takiej stylizacji wymaga cierpliwości i precyzyjnego wygolenia włosków. Nie obejdziemy się tutaj bez dobrej maszynki do golenia. Jeszcze lepiej sprawdzi się tutaj brzytwa.
  • broda rapera, czyli pasek zarostu biegnący po linii szczęki i brody. Znowu mamy tu do czynienia ze stylizacją wymagającą symetrii i bardzo dokładnego wyznaczenia granicy brody. Linia zarostu musi być wyraźnie i prosto zarysowana.
  • wąski i krótki pasek na podbródku, czyli mocno ascetyczna broda ograniczająca się do kilku centymetrów.
  • broda kowboja, czyli wąsy w kształcie podkowy przechodzące w bokobrody. Ta stylizacja wymaga regularnego podgalania, by nie zaburzyć kształtu brody. Potrzebna jest również precyzja w operowaniu narzędziem do podgalania zarostu. balsam do brody proraso

Stylizowanie zarostu – jakie narzędzia będą potrzebne

Dobrze wystylizowana broda to efekt używania różnych akcesoriów. Najważniejszym z nich jest maszynka do golenia lub specjalna maszynka do podgalania zarostu, która pozwala na zarysowanie granicy włosków i usunięcie ich z pożądanych obszarów skóry.  Dla bardziej doświadczonych  najlepsza może okazać się brzytwa, która według profesjonalistów jest najdokładniejsza w tego typu goleniu.

Do skrócenia zarostu przydadzą się nożyczki do zarostu lub trymer do brody. To drugie narzędzie wybierane jest częściej, ze względu na swoje bezproblemowe użytkowanie. W stylizacji zarostu nie obejdziemy się bez grzebienia lub szczotki do zarostu. Grzebień pozwoli nam precyzyjniej podciąć dłuższą brodę oraz rozprowadzić na niej kosmetyk stylizujący. Szczotka to świetne narzędzie, którym oczyścimy zarost z zanieczyszczeń i uformujemy odpowiedni kształt naszej brodzie.

Produktem, który dodatkowo może was wesprzeć w stylizacji zarostu jest szablon do brody. Wystarczy przyłożyć go do skóry, by zakryć miejsca, na których zarost musi pozostać, a następnie należy zgolić włoski z obszarów wychodzących poza szablon. Tak uzyskany kształt brody jest gwarancją symetrii. W naszej ofercie znajdziecie np. grzebień do brody, który jest jednocześnie takim szablonem. Gadżetem, który również może się przydać w stylizacji brody jest także peleryna. Chroni ona nas i nasze otoczenie przed zabrudzeniem ścinanymi włoskami zarostu. Dzięki niej, stylizowanie brody jest zabiegiem czystym i higienicznym. nożyczki do brody Dovo Solingen

Stylizowanie zarostu – jakie kosmetyki najlepsze?

Poza akcesoriami do stylizacji brody, niezbędne są oczywiście odpowiednie kosmetyki. Broda powinna być stylizowana produktami, które słyną z dobrej jakości. To uchroni nas od reakcji alergicznych i sprawi, że stylizacja będzie dawała oczekiwany efekt. Najważniejsze w stylizacji zarostu kosmetyki to wszelkie środki myjące np. szampony do brody, odżywki, kremy i balsamy do brody odpowiadające za odpowiednie odżywienie włosków oraz kosmetyki utrwalające nadaną brodzie formę. Dzięki tym ostatnim możemy cieszyć się efektem ładnej, ułożonej brody przez cały dzień. Kosmetyk stylizujący do zarostu podkreśla jej modny wygląd. Najbardziej popularnym produktem do stylizacji zarostu jest oczywiście wosk do brody. Ma on działanie bardzo szerokie, bo przede wszystkim pielęgnuje zarost, nadaje mu miękkości i połysku, a przy tym utrwala uczesanie. No i pozostawia na zaroście przyjemny zapach. cella olejek do brody

Stylizowanie zarostu w salonie fryzjerskim

Pójście do barbera czy męskiego fryzjera to najprostszy sposób na stylizowanie brody. Barber, jak nikt inny, zna się na panujących trendach w męskich brodach, ale przede wszystkim potrafi dobrać kształt zarostu do naszego wyglądu. Jeśli więc nie chcecie samodzielnie eksperymentować ze stylizacją brody, warto oddać się w ręce specjalisty. Dużym plusem takiej wizyty w salonie jest to, że potem w domu jesteśmy w stanie samodzielnie utrzymać nadaną formę zarostu przez długi czas. Może być to zatem dobry wstęp do nauki stylizowania brody.

Pamiętajcie, że najlepsze kosmetyki do brody oferuje Facetaria.pl. Znajdziecie tam zarówno środki do pielęgnacji brody, jak akcesoria do stylizacji (nożyczki, grzebienie, szczotki) oraz kosmetyki do utrwalania zarostu. W ofercie również kosmetyki dla alergików oraz osób z wrażliwą skórą.

 

Przeczytaj także:

Olejki do brody

Balsamy do brody

Przybory do pielęgnacji brody